Spryt, pot i krew czyli jak zrobić karierę w futbolu amerykańskim

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: colorbox_multivalue_index w colorbox_field_formatter_view() (linia 481 z /home/wcrs/domains/wcrs.pro-linuxpl.com/public_html/drupal/drupal_7/sites/all/modules/colorbox/colorbox.module).
  • Notice: Undefined index: colorbox_multivalue_index w colorbox_field_formatter_view() (linia 481 z /home/wcrs/domains/wcrs.pro-linuxpl.com/public_html/drupal/drupal_7/sites/all/modules/colorbox/colorbox.module).

Z zawodnikiem Wrocławskich Diabłów - Pawłem Kawałkiem rozmawiała Iwona Jadżyn.

1. Skąd pomysł, żeby zająć się futbolem amerykańskim?

Gdy oglądałem futbol amerykański w telewizji podobał mi się rodzaj walki, występujący między zawodnikami: spryt jakim się cechują, fakt, jak dużo trzeba dać z siebie, aby poczuć smak zwycięstwa . Odkąd poszedłem na pierwszy trening przekonałem się, jak futbol amerykański wygląda naprawdę. Dzięki tej dyscyplinie człowiek może sam przekonać się na co go stać,  jakie są jego możliwości zarówno intelektualne jak i fizyczne.

2. Czy myślisz że łatwiej wybić się w futbolu amerykańskim niż w innej dyscyplinie drużynowej? 

Myślę że tak, ponieważ futbol amerykański w Polsce ciągle się rozwija. W piłce nożnej zawodnicy muszą wykazać się konkretną figurą, sprytem, a football amerykański jest bardziej otwarty na różnorodnych zawodników. W zależności od pozycji, potrzebne mogą okazać się zarówno osoby szczupłe, jak i te z wyższą wagą -  każda osoba w drużynie jest ważna.

3. Na ile Twoim zdaniem w tym sporcie liczy się talent, a na ile ważna jest siła fizyczna zawodnika? 

W tym sporcie, gra na którejkolwiek pozycji wymaga zarówno siły jak i talentu, np. na pozycji defensive line (czyli linia obrony) obsadzani są zwykle najciężsi i najsilniejsi gracze, jednak ich gra nie będzie skuteczna bez odpowiedniego poziomu sprytu i szybkości. Oba te czynniki są równie ważne.

4. Czy każdy może grać w football amerykański?

Myślę że tak. Potrzebne są przede wszystkim chęci i ciężka praca. Treningi oraz mecze i tak zweryfikują prawdę o poszczególnych zawodnikach - jacy są i co rzeczywiście potrafią.

5. Jakie predyspozycje powinien posiadać zawodnik, który chciałby grać w futbol amerykański?

Jeśli chodzi o warunki fizyczne, to przede wszystkim waga i wzrost decydują o tym, na jakiej pozycji dany zawodnik może grać. Tak jak wspomniałem wcześniej bardzo ważne są też szybkość i spryt. Ponadto liczy się praca w grupie - nie można zapominać, że futbol amerykański jest grą zespołową i wymaga współpracy na boisku. Należy pamiętać także o tym, że aby pojawiły się oczekiwane efekty, zarówno na treningach jak i na boisku zawodnik musi dać z siebie 100%.   

6. W jaki sposób można dostać się do drużyny? Jakie testy Ty sam musiałeś przejść i dlaczego wybrałeś akurat drużynę Devils Wrocław?

Aby dostać się do drużyny musiałem przyjść na rekrutację oraz przejść testy sprawnościowe, jednym słowem pokazać, na co mnie stać. Każdy komu zależy zrobi wszystko, żeby wypaść jak najlepiej, w moim przypadku też tak było, potem pozostaje już tylko czekać na odpowiedź. A dlaczego Devils... cóż usłyszałem w radiu że prowadzą rekrutację, zasięgnąłem informacji o drużynie w innych źródłach, strasznie mi się spodobało, więc poszedłem. I tak to się zaczęło. 

7. Czy futbol amerykański jest silnie urazową dyscypliną? Które części ciała są najbardziej narażone na urazy?

Wiadomo, że jest to sport bardzo kontuzyjny. Na każdym treningu bądź meczu trzeba się liczyć z tym, że wszystko może się stać, w najlepszym wypadku zejdzie się tylko poobijanym. Zdarzają się siniaki, otarcia, zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia, nadwyrężenia, ale także i złamania (nogi,ręce, palce,barki,żebra). Osoby uprawiające futbol amerykański zdają sobie jednak sprawę z zagrożeń i wiedzą, co może ich spotkać na boisku.

8. Jak wyglądają Wasze treningi? Jak często trenujecie?

Treningi zaczynają się od solidnej, ciężkiej rozgrzewki. Następnie rozdzielamy się na poszczególne grupy w zależności od zagrywek i wówczas przeprowadzane są zarówno treningi jak i zagrywki. Treningi odbywają się 3-4 razy w tygodniu, a zagrywki są ustalane przez trenerów.

9. Na ile ostateczny wynik meczu zależy od taktyki zespołu, a na ile decydują o tym indywidualne umiejętności zawodników?

Zarówno umiejętności jak i taktyka muszą ze sobą współgrać. Drużyna to jedność i w taki sposób się uzupełniamy. Ta wymagająca szybkości, zwinności, ale także i siły oraz wytrzymałości dyscyplina sportu jest grą całego zespołu. Każdy zawodnik bez wyjątku, jest potrzebny, aby drużyna zagrała dobry mecz.

10. Ile trwa sezon ? 

Sezon rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a finał Top Ligi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej, zazwyczaj odbywa się w połowie lipca.

11. Jakie jest Twoje największe marzenie związane z tą dyscypliną?

Na początek chciałbym zagrać na Stadionie Narodowym, a potem zobaczymy co przyniesie życie.

12. Co byś poradził wszystkim tym, którzy chcieliby spróbować swoich sił w futbolu amerykańskim?

Na pewno potrzebna będzię wiara w siebie, w swoje możliwości, dużo samozaparcia i wytrzymałości, a także dobre chęci. Jeśli te warunki zostaną spełnione gwarantuję świetną zabawę i wzrost poczucia własnej wartości. 

Tagi: