Jak poprawić swoją technikę gry?

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: colorbox_multivalue_index w colorbox_field_formatter_view() (linia 481 z /home/wcrs/domains/wcrs.pro-linuxpl.com/public_html/drupal/drupal_7/sites/all/modules/colorbox/colorbox.module).
  • Notice: Undefined index: colorbox_multivalue_index w colorbox_field_formatter_view() (linia 481 z /home/wcrs/domains/wcrs.pro-linuxpl.com/public_html/drupal/drupal_7/sites/all/modules/colorbox/colorbox.module).

Z tenerem Polaru Śląsk Wrocław, Arturem Nahajło, rozmawiają Iwona Jadżyn i Adam Konik.

Czy można samemu nauczyć się grać w piłkę nożną – na przykład podpatrując zagrania zawodowców na meczach w telewizji lub korzystając z poradników gry – czy trzeba skorzystać z pomocy specjalistów, jakimi są trenerzy?

Myślę, że piłka nożna to taka gra, w której wiele umiejętności trzeba wynieść z boiska, od trenera i kolegów. Oczywiście podpatrywanie techniki dryblingów i zwodów znanych piłkarzy, którzy robią to perfekcyjnie jest wskazane. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że aby dojść do takiej wprawy, trzeba znać podstawy, czyli proste rzeczy, które ćwiczy się i trenuje na boisku pod okiem trenera. Wydaje mi się, że bardziej trzeba się skupić na formie treningu piłkarskiego niż podpatrywaniu. Ale jedno nie wyklucza drugiego.

W piłce nożnej występują techniczne elementy, takie jak prowadzenie piłki, panowanie nad piłką, drybling, strzały.W jaki sposób szkolić i rozwijać każdy z tych elementów?

Aby nauczyć się dobrze jakiegoś elementu, trzeba go opanować w formie podstawowej. Jeżeli ta podstawa zostanie już opanowana przez zawodnika dobrze lub bardzo dobrze - przechodzi się do następnych etapów. Wiadomo, że te wszystkie elementy są wykorzystywane w grze. Piłka nożna jest grą dynamiczną i żeby osiągnąć płynność i perfekcję ruchu, trzeba osiągnać perfekcję właśnie w tych aspektach technicznych. Dochodzi się do tego etapowo - od prostej i wolnej formy nauczania w miejscu do takiej, która już pozwala dynamicznie grać z przeciwnikiem. Gra właściwa wymaga od zawodników szybkiego podejmowania decyzji i szybkiego poruszania się, do których potrzebny jest pewien automatyzm przy podstawowych manewrach.

A jak wygląda trenowanie bramkarzy?

Dla każdej formacji na boisku – a bramkarz to taka jednoosobowa formacja – prowadzi się treningi specjalistyczne. W przypadku szkolenia bramkarza to nie jest tylko to, co widać, że bramkarz piłkę ma umieć złapać i wybić. Musi być również przygotowany technicznie do gry, czyli opanować takie umiejętności, jak gra przed polem karnym za obrońcami: gra nogami, umiejętne wprowadzanie piłki do gry. Praktycznie przygotowanie piłkarskie bramkarza jest może nie tak dokładne, jak piłkarza, ale w tym kierunku zmierza.

Wspomniał pan, że bramkarz jest jednoosobową formacją. Na boisku występują jeszcze takie formacje jak pomoc, atak i obrona. Jakie elementy treningu są wspólne dla ofensywy i defensywy, a jakie powinny być przeprowadzone osobno?

Piłka nożna wymaga, żeby cała drużyna i atakowała i razem wracała do obrony Jeżeli chodzi o współpracę pomiędzy formacjami, wymaga ona całościowego treningu. Wiadomo natomiast, że cele jakie się stawia przed defensywą i ofensywą są odmienne i wymagają stosowania innych środków podczas ćwiczeń. Jeżeli chodzi o formację defensywną, to muszą być takie ćwiczenia, które pomagą współpracować obrońcom, czyli wzajemna asekuracja czy generalnie gra w strefie. Przy grze ofensywnej wiadomo, że atak szybki i atak pozycyjny wymagają wytrenowania różnych aspektów. Atak szybki musi być rozegrany bardzo dynamicznie, atak pozycyjny z kolei wymaga od zawodników cierpliwości, zmian pozycji, szybkiego grania piłką.

Jak często należy trenować, by zauważyć postępy w grze, ale uniknąć przetrenowania?

Ja bym nazwał to zmęczeniem organizmu, a nie efektem przetrenowania. To zależy od tego, na jakim poziomie się ćwiczy i jak organizm jest przystosowany. Jeżeli chodzi o trening, który coś może dać, czyli przygotować zawodnika fizycznie do gry nie szkodząc przy tym, to moim zdaniem są to ćwiczenia trzy razy w tygodniu. To jest takie minimum i zarazem optimum jeżeli chodzi o grę amatorską – trening, który pozwoli doskonalić technikę, motorykę i elementy współdziałania w grze..

Czy zawsze po serii treningów następuje poprawa gry i techniki poszczególnych graczy i po jakim czasie można się spodziewać pozytywnych efektów?

Jeżeli chodzi o technikę to wiadomo, że trudno ocenić jej poprawę jakimiś testami i danymi procentowymi. Natomiast doświadczony trener lub osoba prowadząca zajęcia potrafi zauważyć, jakie elementy się poprawiły, a jakie wciąż są do poprawienia. Na pewno jeżeli trening jest dobrze prowadzony, jeżeli zawodnik dobrze do niego podchodzi i wykonuje ćwiczenia poprawnie, to musi te elementy technicznie poprawić, a wiadomo, że jeżeli będą one lepsze, to gra będzie skuteczniejsza.

Jak ważne w treningu jest pozytywne nastawienie?

Bardzo ważne. Myślę, że jest to troszeczkę niedoceniane, ale moim zdaniem pozytywnym nastawieniem, a co za tym idzie zaangażowaniem i determinacją dużo można zyskać. Jeśli dobrze nastawiony i zaangażowany w grę "kopciuszek" - słaby zespół – gra z zespołem naszpikowanym gwiazdami, w którym brak motywacji, wyniki mogą być dla faworyta zaskakujące. Myślę, że pozytywne nastawienie jest bardzo ważne, także w aspekcie indywidualnym, bo ta determinacja pozwala zmobilizować się, kiedy gra nie idzie i poprawić sytuację na boisku.

Jest pan trenerem już od kilkunastu lat - doświadczonym, utytuowanym trenerem. Czego więc panu i pana zawodnikom życzyć?

Mamy młodych, rozwijających się zawodników, więc przede wszystkim życzmy im, żeby osiągali sukcesy. Trenują po to, żeby grać na poziomie, który pozwoli czerpać z tego nie tylko satysfakcję ale też stanie się sposobem na życie. Niedawno odszedł do nas napierw do Śląśka Wrocław, a teraz do Polonii Bytom - Darek Góral i radzi sobie świetnie. Trzymamy za niego kciuki. Są następni, którzy moim zdaniem też będą się rozwijać i to jest dla nas najważniejsze - żeby ci chłopcy trenowali, grali jak najlepiej, żebyśmy mieli z tego satysfakcję. Koronnym zawodnikiem, który tutaj u nas trenował, jest Łukasz Garguła – były reprezentant Polski. To bardzo zdolny chłopak, więc mniejmy nadzieję, że mu się dalej będzie dobrze układało i wróci do kadry narodowej. Dodam tylko, że Łukasz pamięta o nas i jesteśmy w kontakcie.

Tagi: